Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Шкотска

Голф одмор во Шкотска

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(169)

Голф и Шкотска се две имиња кои се суштински поврзани едно со друго.

Историјата на голфот вели дека играта се играла за прв пат во Кралството Шкотска, уште во петнаесеттиот век.

Ако сте вистински познавач на играта, одморите со голф во Шкотска ќе ви бидат аџилак.

Историјата не е сè. Шкотска ја задржа својата традиција за голф, постојано ажурирајќи ја за да биде во чекор со развојот на играта.

Источниот и западниот брег на земјата се преполни со спектакуларни терени за голф, дизајнирани да ви овозможат незаборавно голфско искуство.

Голф одмор во Шкотска

Најдобри терени за голф во Шкотска за голф празници

Не е изненадувачки што родното место на голфот ќе има некои од најдобрите терени за голф во светот.

Паузата за голф во Шкотска ќе ве остави со пријатна главоболка за тоа кои терени да ги изберете, а кои да ги отфрлите.

1. Стариот курс во Сент Ендрјус

Стариот терен за голф, Сент Ендрјус
Стар терен за голф во Сент Ендрјус, Шкотска. Слика: Standrews.com

Започнете со Стариот курс на Свети Ендрјус, кој на меѓународно ниво се слави како живеалиште на голфот.

Легендарните голфери како Боби Џонс, Џек Никлаус и Тајгер Вудс играа отворени првенства на овој подеднакво легендарен терен за голф.

Ако ви се испакнат гуска додека се вадите, немојте да се изненадите! Веројатно атмосферата доаѓа до вас.

Таква е легендата за овој курс дека неколку од опасностите овде имаат свое име и се препознаени низ целиот свет.

Овие знаменитости вклучуваат пеколниот бункер, долината на гревот, дупката на патот и изгореницата Свилкан.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Велика Британија
2. Голф одмор во Ирска

2. Карнусти првенство за голф

Карнусти првенство голф
Карнусти Шампионат за голф, Шкотска. Слика: Luxurygolfholidays.com

Голфот одмор во Шкотска мора да вклучува и патување до Карнусти голф линкови.

Изграден уште во 1850 година, овој голф клуб сè уште се смета за еден од најдобрите во Шкотска и во светот.

Сместено на источниот брег на Шкотска, парчето отпор на Карнусти е негово Курс за првенство.

Овој терен за голф со воодушевувачки поглед на карпите и Северното Море беше домаќин на многу отворени првенства.

Карнусти има два други терени за голф со 18 дупки - на Барнсајд и Бадон врски.

Иако не се толку познати како шампионскиот курс, овие два курса се подеднакво предизвикувачки и незаборавни.

3. Терени за голф Gleneagles

Кингс голф, Глениглс
Кингс голф терен во Шкотска. Слика: Planetgolf.com

Терените за голф Gleneagles се достојни вклучени во вашата маршрута за одмор во шкотски голф.

Примерете го ова: три терени за голф кои носат потпис на две легенди за голф, неспоредлива убавина и предизвикувачки голф.

Кралско име Кралскиот курс Курсот на кралицата, тие се замислени и егзекутирани од Џејмс Брејд, играч на голф со повеќе отворени првенства под неговиот појас.

Третиот терен за голф го носи името на Centenary курс на PGA и го направи никој друг туку големиот Џек Никлаус.

Курсот на кралот е стар речиси сто години и фаворизира креативен, внимателен голф. Еден од најголемите голфери, Ли Тревино, го спореди овој терен за голф со рајот.

Поставен во сјај, Курсот на кралицата нуди вибрации во шумите и потоци, кои ве превезуваат во рајот на голферите.

Подоцна е додаден курсот PGA Centenary, а неговата петта дупка е веќе дел од фолклорот на голферите.

Ако го изгубите фокусот на оваа дупка, големи се шансите вашата топка да се удави во блиското езеро.

Најдобрите голф одморалишта во Шкотска

Голфските одмори во Шкотска не се само дел од историјата на играта. Тие вклучуваат незаменлива гостопримливост и во луксузните голф одморалишта.

1. The Green Hotel, Golf and Spa Resort

Зелен хотел голф спа одморалиште, Пертшир
Зелен хотел, Пертшир, Шкотска. Слика: Booking.com

Половина час од аеродромот во Единбург и еден час возење од Глазгов, Зелен хотел, голф и спа одморалиште е поставен среде прекрасниот град Пертшир со разгледници со слики.

Сите инклузивни одмори за голф понудени од The ​​Green Hotel вклучуваат сместување, оброци и голф на двата терени за голф паркленд сместени во просториите на хотелот.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Франција
2. Голф одмор во Германија

2. Trump Turnberry Golf Resort

Трамп Тарнбери, Шкотска
Голф одморалиште Трамп Турнбери, Шкотска. Слика: Luxuryscotland.co.uk

на Трамп Турбери е голф одморалиште со пет ѕвезди што ќе додаде гламурозен сјај на декаденција на вашите голф одмори во Шкотска.

Можете да се одлучите за разновидни луксузни сместувања со поглед на океанот, за да се повлечете после секојдневната рунда голф.

Голф пакетите вклучуваат зелени такси за два терени за голф. Тоа се теренот Аилса и теренот за голф Кралот Роберт Брус.

И двата терени го нудат најдоброто од голфот покрај морето, со драматични погледи на западниот брег на Шкотска, како и предизвикувачка игра на голф.

3. Хотел „Сент Ендрус Стариот курс“.

Хотел на Стариот терен за голф Сент Ендрус
Хотел Сент Ендрјус Стариот курс. Слика: Platinumgolfscotland.com

на Хотел Сент Ендрјус Стариот курс е уште едно вкусно парче од тортата „голф во Шкотска“.

Ќе го пропуштите искуството на животот ако не го направите овој хотел дел од вашиот голф одмор.

Се наоѓа веднаш покрај Стариот курс и ќе ви овозможи блажени спомени.

Замислете да се разбудите од погледите на историскиот Стар курс, да се протегате до прекрасното море или да ги отворите очите и да пиете во убавината на шкотското село.

За да се додаде на целокупната привлечност на овој хотел, тие имаат одличен ресторан и одличен спа центар.

Други голф одморалишта вклучуваат Далмахој, Гленегли и Хотел Мекдоналд Кардрона.

Најдобро време за голф одмор во Шкотска

Најповолно време за планирање на голф одмори во Шкотска се годишните времиња на пролет, лето и есен.

Пролетта трае од март до мај и нуди славно време за голф.

Воздухот е чист и свеж, сонцето е топло, а пејзажот е најубав.

Летото (јуни-август) гледа топли температури и долги часови дневна светлина и ако имате среќа, можете дури и да се препуштите на голф на полноќ!

Есента (септември-ноември) е исто така одлично време за голф пауза во Шкотска. Можете да пиете во многу убави нијанси на портокал додека играте голф.

Зелени такси во шкотските терени за голф

Различни терени за голф во Шкотска наплаќаат различни зелени такси во работните денови и викендите.

Зелените такси, исто така, се разликуваат ако купите еден круг или дневен билет. Последново е одлична опција за оние голфери кои не сакаат да се откажат откако ќе ги одиграат сите 18 дупки само еднаш.

Попознатите терени за голф наплаќаат повисоки зелени такси во шпицот на туристичката сезона на голф.

Една рунда голф на Стариот терен во Сент Ендрјус ќе ве врати назад за околу 180 фунти. Gleneagles наплаќа речиси иста сума.

Некои помалку познати терени за голф имаат зелени такси помалку од 30 фунти.

Извори

# Golfholidaysdirect.com
# Yourgolftravel.com
# Golfbreaks.com
# Golfkings.co.uk

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Италија
2. Голф одмор во Полска

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар