Почетна » Голф Празници » Голф одмор во Маурициус

Голф одмор во Маурициус

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(126)

Маурициус со години е дестинација за одмор од соништата.

Опкружена со кристално чисти, сини води на Индискиот Океан и некои од најубавите плажи на Земјата, оваа островска држава е цврста омилена за туристите.

Сепак, во последниве години одморите со голф во Маурициус почнаа да добиваат популарност.

Ова е првенствено поради развојот на многу терени за голф од светска класа и голф одморалишта во Маурициус.

Со создавањето на овие места за голф, Маурициус стана неодолива дестинација за обичните и професионални голфери да ги планираат своите паузи за голф.

Голф одмор во Маурициус

Најдобри терени за голф во Маурициус

Маурициус има голем број на неверојатни терени за голф распространети низ целиот остров.

Не е ни чудо што овој тропски рај е една од најбрзо растечките дестинации за голф во светот.

Овие терени за голф се движат од основни терени со 9 дупки до терени за голф од светски шампионат со 18 дупки дизајнирани од Ерни Елс, Бернард Лангер и Дејвид Лидбетер.

Проверете ги најдобрите терени за голф во Маурициус -

1. Терен за голф Le Touessrok

Теренот за голф Le Touessrok, Маурициус
Слика: Wildlifegolf.com

Терен за голф Le Touessrok е еден од најдобрите курсеви во Маурициус.

Овој курс се наоѓа на островот Ile Aux Cerfs, кој е во близина на источниот брег на Маурициус. Само еден час возење од аеродромот, овој терен за голф е поставен среде најневеројатните морски пејзажи што може да се замислат.

Голфот Ле Туесрок го носи белегот на прославениот германски голфер Бернхард Лангер, кој беше капитен на европскиот тим кој го освои престижниот Куп Рајдер во 2004 година.

Теренот за голф што тој го дизајнираше во Le Touessrok е главно рамен, иако не треба да ве залажува неговиот невин изглед.

Меандрира низ карпести излети и длабоки клисури.

Секоја дупка претставува различен предизвик, држејќи го ангажиран дури и најзаморениот голфер.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Зимбабве
2. Голф одмор во Јужна Африка

2. Легенда терен за голф

Легенда голф терен, Маурициус
Слика: Legendsgc.com

Ниту една пауза за голф во Маурициус не е комплетна без посета на Belle Mare Plage и неговите два терени за голф на ниво на првенство.

Наречен Легенда терен за голф и Линкови Курсот, овие сет на терени за голф се можеби најпознатите голф дестинации во Маурициус.

Јужноафриканскиот професионален играч на голф Хју Џон Бајоки го дизајнираше теренот Легенда, кој е попознат од двата.

Поставен на една од најсценските плажи на островот, овој терен за голф ги опфаќа и флората и фауната на источниот брег на Маурициус.

Курсот за врски беше подоцна, но не помалку атрактивен додаток на мачето Belle Mare. Легендата на голфот Питер Алис се здружи со Родни Рајт за да го дизајнира овој терен за голф.

Го има шумскиот шарм и водните карактеристики на Легендата на теренот и помогна да се дистрибуира големиот процент што го добива постариот терен за голф.

3. Голф де Шато

Голф де Шато, Маурициус
Слика: Opengolfclub.com

Ако вашиот голф одмор во Маурициус вклучува патување до западниот брег на островот, мора да го искусите Голф де Шато.

Оваа област на Бел Омбре порано имаше полиња со шеќерна трска, кои беа отстранети и на крајот терен за голф на ниво на првенство создаден од друг јужноафрикански голф архитект, Питер Маткович.

Замислете ги вулканските планини на Маурициус на грб, аквамаринските води на Индискиот Океан напред и рајот на голфот распослан под вашите нозе.

Golf de Chateau е навистина животно искуство.

4. Голф Елс во Анахита

на Голф Елс во Анахита е уште едно голфско искуство кое ќе ве остави со спомени за цел живот.

Природниот планински терен и лагуната се беспрекорно вклучени во модерниот распоред на теренот за голф, нудејќи им на посетителите најдоброто од двата света.

Погоден е за сите голфери.

Најдобрите голф одморалишта во Маурициус

Постојат бројни одморалишта за голф од светска класа во Маурициус, кои се специјализирани за создавање на животни голф спомени и за аматери и за професионални голфери.

Расфрлани среде бујното тропско зеленило, овие одморалишта го нудат најдоброто од паузите за голф за случајни туристи, како и за зафатените директори.

Еве ја нашата препорака за врвните одморалишта за голф во Маурициус -

1. Constance Belle Mare Plage

Ресортот и бањата на Шангри Ла Ле Туесрок, Маурициус
Слика: Booking.com

Едно од најдобрите голф одморалишта во Маурициус е Констанца Бели Маре Плажа.

Ова луксузно одморалиште ги има двата терени за голф споменати погоре - Легендата и Линковите.

Нуди многу пакети за голф празници, вклучително и летови.

Примерете го ова: повратен авионски билет, седум ноќевања во одморалиштето и седум рунди голф на кој било од двата терени, сè за околу 2000 американски долари по лице.

Уште повеќе, раните резервации може да добијат и возбудливи попусти. Доволно поттик да резервирате одмор за голф во Маурициус? Дефинитивно!

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Мароко
2. Голф одмор во Велика Британија

2. The Heritage Awali Golf and Spa Resort

The Heritage Awali Golf and Spa Resort, Шангри Ла Ле Туесрок одморалиште и спа, Маурициус
Слика: Heritageresorts.mu

Ако сакате да играте на теренот Golf de Chateau, резервирајте си ол инклузив пакет голф во Голф и спа одморалиште Heritage Awali.

Овој хотел со пет ѕвезди е сместен во шармантна и интимна околина, нудејќи ви луксуз и приватност.

Да не зборуваме за некој исклучителен голф.

Има добро познат спа центар во своите простории, кој ви нуди совршена релаксација по предизвикувачкиот ден на голф.

Има и базени, игралишта за одбојка на плажа и тениски објекти, во случај да сакате да ги победите фрустрациите на теренот за голф на различно поле за играње.

3. Шангри Ла Ле Туесрок одморалиште и спа

Ресортот и бањата на Шангри Ла Ле Туесрок, Маурициус
Слика: Booking.com

Одморалиште и спа Шангри Ла Ле Туесрок може да биде уште еден достоен додаток на маршрутата на вашата пауза за голф во Маурициус.

Ова одморалиште за голф нуди пристап до теренот за голф Le Touessrok, кој нашироко се смета за еден од најдобрите терени за голф на островот.

Покрај тоа, има и атрактивни голф пакети за да го направат вашиот одмор уште понезаборавен.

Овој голф одморалиште може да го направи вашиот одмор релаксирачки или активен колку што сакате.

Можете да изберете да се одморите на плажа или да се препуштите на живи водени спортови кога не сте на зелените голф.

Другите значајни одморалишта за голф ги вклучуваат одморалиштето за голф и спа Анахита и одморалиштето Four Seasons.

Најдобро време за голф одмор во Маурициус

Маурициус, како тропски остров, ужива благо пријатно време во текот на целата година. Не треба да ја планирате вашата пауза за голф за одреден месец.

Сепак, зимските месеци од мај до декември нудат најдобра можна клима за вашиот голф одмор во Маурициус.

Во текот на оваа сезона, на островот се забележува максимална температура од околу 24 степени Целзиусови и минимална температура од 18 Целзиусови степени.

Летото трае во Маурициус од јануари до април.

Максималната температура се искачува до средината на триесеттите, а минималната температура се задржува околу 25 Целзиусови степени.

Иако оваа температура не е воопшто екстремна, летото има помалку туристи.

Зелени такси во терените за голф во Маурициус

Како што се очекуваше од земја која силно се потпира на туризмот, Маурициус наплаќа повисоки зелени такси од туристите отколку од локалното население.

Значи, планирајте го вашиот голф одмор имајќи го ова на ум.

Бидејќи повеќето терени за голф се во непосредна близина на луксузните одморалишта, очекувајте стрмни зелени такси кои во просек изнесуваат околу 100 евра.

Повеќето терени за голф ги одржуваат нивните зелени такси исти во работните денови и викендите, така што не треба да се грижите дали ќе платите повеќе за време на викендите.

Ако се одлучите за сеопфатен голф пакет што го нудат повеќето голф одморалишта во Маурициус, можете да ги искористите привлечните попусти на зелените такси.

Извори

# Yourgolftravel.com
# Golfbreaks.com
# Chakatravel.com
# Golfkings.co.uk

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Препорачано четиво
1. Голф одмор во Дубаи
2. Голф одмор во Флорида

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!